blog

O co chodzi z tymi czarnymi kamizelkami?

Oglądając najnowsze przygotowania kadry do zbliżających się mistrzostw świata, bardzo często widać zawodników w czarnych kamizelkach. Nasuwa się więc pytanie dlaczego zawodnicy zakładają na siebie takie “śmieszne biustonosze” i jaka funkcję one pełnią.

Powyższe zdjęcie nieco odsłania tajemnicy niniejszych kamizelek. Gdy zwrócimy uwagę na plecy zawodnika, widoczny jest mały prostokątny zarys. W miejscu tym znajduje się czujnik monitorujący ruchy zawodnika. W oparciu o dane pochodzące z takiego czujnika, profesjonalne drużyny oceniają swoich zawodników. Technologia wkrada się coraz dalsze dziedziny naszego życia. Piłka nożna, czy nawet ogólnie sport nie jest w tym zakresie więc wyjątkiem. Wykorzystanie specjalistycznych czujników do pomiaru zawodników jest naturalnym rozwojem opartym o coraz to nowsze technologie. Niegdyś podstawą oceny każdego zawodnika był stoper i czułe oko trenera. Instynktu trenera pewnie nigdy nie da się wykluczyć, ale to też nie cel nowych technologii. Jednakże grając o wysoką stawkę, gdy o zwycięstwie zdecydować może nawet najmniejszy szczegół, nawet najlepsze oko trenera może potrzebować wsparcia, w celu dokonania obiektywnej oceny.

Dlaczego akurat kamizelka?

Poniższy kadr z serialu Startrek teoretycznie ukazuje, iż czujnik umieszczony na plecach to dobre rozwiązanie nawet w dalekiej przyszłości roku 2255. Patrząc jednak poważnie na przyczynę stosowania kamizelek jest prostota rozwiązania. Otóż kamizelka pozwala umieścić czujnik na plecach zawodnika, jest to pozycja optymalna pod wieloma względami. Oczywiście podstawową zaletą jest fakt, iż nie przeszkadza i stwarza najmniejsze zagrożenie dla zawodnika na potencjalne urazy. Jednak z punktu widzenia samego pomiaru ruchu zawodnika, umiejscowienie na plecach, w osi ciała, pozwala zebrać maksymalną ilość danych w stosunku do ilości czujników. Można oczywiście umieścić więcej czujników na ciele zawodnika. Takie rozwiązania są stosowane głównie w medycynie. Jednak na boisku piłkarskim jeden czujnik jest preferowanym rozwiązaniem przez zawodowców, jak i dopuszczonym przez regulacje FIFA.

Odpowiedź na pytanie: jakie dane są zbierane, już w wkrótce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − 2 =